دکتر حمید وحیدی

متخصص پوست و مو


مطالب و مقالات

تماس با ما

درمان تعریق شدید زیر بغل با لیزر لیپولیز و کورت ساکشن

تعریق برای بدن بسیار مهم است و بدن با این کار درجه حرارت خود را تنظیم میکند. وقتی ما درمواجهه با گرما قرار میگیریم، هیپوتالاموس که در مغز واقع شده است دستور افزایش تعریق را میدهد. وقتی عرق از سطح پوست بخارImage result for sub axillary hyperhidrosis میشود، بدن خنک میشود. تصور و باور عمومی این است که تعریق باعث دفع سموم از بدن میشود در حالیکه وظیفه دفع سموم با کبد و کلیههاست. تعریق زیاد زیر بغل و کف دست و پا وبوی بد زیر بغل بسیار آزار دهنده می باشد که ممکن است به علت بیماریهای غددی و عصبی خاص باشد در اغلب موارد هیچ مشکل یا بیماری زمینه ای وجود ندارد و به علت استعداد یا زمینه های سرشتی و ژنتیکی خاص در سن نوجوانی و جوانی دچار این مشکل میشود علت آن هم ترشح بیش از حد استیل کولین از پایانه های عصبی است که با غدد عرق در ارتباط هستند.

برای حل این معضل بزرگ یعنی تعریق شدید زیر بغل و کف دست درمانهای خوبی ابداع شده است .این مشکل سه درصد از افراد جامعه را درگیر میکند. افراد مبتلا به این مشکل دچار اضطراب و افسردگی میشوند و در فعالیتهای اجتماعی دچار مشکل میشوند.

روشهای درمانی برای رفع این بیماری به دو دسته تقسیم میشوند دارویی و عملی. از روشهای دارویی میتوان به استفاده از محلول کلرید آلومینیوم با غلظتهای مختلف و قرصهای گلیکوپیرولیت نام برد،که وابسته به مصرف دارو بوده واثر موقت دارند.

اما روشهای عملی متنوع ترند و از این دسته میتوان به یونتوفورزیس ،تزریق بوتاکس ،عمل جراحی سمپاتکتومی، کورت ساکشن ،لیزر لیپولیز و رادیو فرکوئنسی فرکشنال غدد عرق زیر بغل نام برد. یونتوفورزیس با استفاده از امواج الکتریسیته و هفته ای دو بار انجام میشود و اثرش بیشتر از روشهای دارویی است

. تزریق بوتاکس اثر موقت بین شش تا هشت ماه را دارد و عوارض جانبی خاصی ندارد.ولی به نسبت هزینه بر است.

سمپاتکتومی با قطع رشته های اعصاب سمپاتیک که باعث تحریک عصبی و ترشح عرق میشود اعمال اثر میکند و زیر بیهوشی عمومی انجام میشود و عوارض جانبی خاص خود رادارد. ولی درمورد تعریق زیر بغل جواب نمیدهد.وصرفا برای تعریق کف دست جواب میدهد.اثر سمپاتکتومی هم تقریبا دائمی است. از عوارض این عمل میتوان به تعریق جبرانی در سایر نقاط بدن مثل سینه،شکم،پشت و صورت نام برد که در ده درصد از افراد دیده میشود.بعد از انجام عمل گاهی لازم است بیمار چند روز در بیمارستان بستری شود.

راههای تخریبی یا ablative غدد عرق زیر بغل روشی خوب و بدون عارضه برای درمان تعریق بیش از حد و غیر طبیعی زیر بغل می باشد.کل کار نیم تا یک ساعت بیشتر طول نمیکشد و این عمل با بیحسی موضعی انجام می گردد .این اقدام با کورت و ساکشن،لیزرو رادیو فرکوئنسی فرکشنال طی یک یا دو جلسه صورت میگیرد.که در جلسه اول ممکن است فقط از یک یا دو روش استفاده شود ودر صورت عدم جواب دهی مقبول در جلسه بعدی از روشهای دیگر استفاده کرد یا همان روش اولیه را تکرار نمود بلافاصله بعد از انجام عملهای فوق برای درمان تعریق زیاد زیر بغل، بیمار مرخص شده و بعد از چند روز تعریق بیمار از بین رفته یا بسیار کم میشود. هزینه انجام این عمل بین یک و نیم تا دو میلیون تومان بوده که به نسبت درمانهای رایج مثل تزریق بوتاکس و یا سمپاتکنومی اعصاب زیر بغل بسیار کم میباشد. این روش دایمی بوده دوران نقاهت ندارد وبندرت عوارض بعدی به همراه دارد.میزان موفقیت ۸۵ درصد در جلسه اول می باشد.

یکی دیگر از روشهای کاربردی و با نتیجه خوب که امروزه سروصدا به پا کرده است استفاده از تکنولوژی fractional rfاست .این روش برای سفت کردن پوست و کلاژن سازی بکار میرود ولی برای درمان تعریق غیر طبیعی زیر بغل هم کاربرد پیدا کرده است. جواب به درمان بالای۵۰درصد است ومیزان کاهش تعریق با تست ید و نشاسته در حد ۹۵درصد بعد از دو ماه و دوبار به فاصله یکماه گزارش شده است. هیچگونه عارضه جانبی ندارد و سریعا و راحت قابل انجام است.قبل از انجام با کرمهای بیحسی مخصوص موضع بیحس میشود و با عمق نفوذ ۲٫۵ تا ۳ میلیمتر و وضعیت مونو پلار موضع RFمیشود

.ولی بر اساس تجربه کورت ساکشن نسبت به روشهای مشابه برای درمان تعریق غیر طبیعی زیر بغل نتیجه موثرتر و بهتری دارد. بعد از انجام روشهای تخریبی و ablativeموضع پانسمان میشود و شما میتوانید به زندگی عادی برگردید.بعد از یکماه مجددا توسط پزشک معاینه میشوید اگر کاهش تعریق بین ۵۰ تا ۸۰ درصد باشد نتیجه مطلوب است و تعریق زیر بغل طبیعی محسوب میشود.اگر کاهش تعریق بالاتر از ۸۰ درصد باشد نتیجه عالی و فوق مطلوب محسوب و اگر جوابدهی به این روشها و کاهش زیر بغل زیر ۵۰ درصد باشد نتیجه عمل راضی کننده نبوده و تکرار یا تعویض روش لازم است.ولی اکثریت زیادی از بیماران که معادل ۸۰ درصد می باشد در همان جلسه اول جواب نتیجه بسیار خوبی از این روش استحصال می کنند.بعد از طی پروسه درمان و گذشت موعد مقرر برای قضاوت درمان، اگربیمار بتواند بامشکل تعریق زیر بغل بصورت معمول جامعه با دئودورانت و اسپری خشک کننده زیر بغل کنار بیاید جواب به درمانبسیار خوب تلقی میشود چون بدیهی است که از بین بردن کلیه غدد عرق زیر بغل کاری محال و نشدنی است و قرار است که تعریق زیر بغل بیمار شبیه افراد عادی جامعه شود.Image result for hyperhidrosis curettage

گاهی بعد از انجام کاهش تعریق بسیار قابل ملاحظه است ولی بعد از گذشت چند هفته همانند سابق دچار تعریق میشوند که این پدیده را پدیده جبرانی میگویند که اهمیت چندانی ندارد وبه مرور از بین میرود و ناشی از فعالیت کاذب غدد عرق اطراف ناحیه مورد عمل است.این تعریق جبرانی با تعریق جبرانی در سمپاتکتومی برای تعریق کف دست فرق میکند چون فقط در اطراف محل عمل اتفاق میافتد و موقت است.ولی اگر در ماههای بعد تعریق غیر طبیعی ادامه پیدا کرد لازم است که با صلاحدید پزشک عمل تکرار و یا سوییچ به عمل مشابه تخریبی دیگری شود.

.

هزینهدرمان تعریق شدید زیر بغل با روش عملی کورت و ساکشن:

هزینه انجام این عمل بین یک و نیم تا دو میلیون تومان بوده که به نسبت درمانهای رایج مثل تزریق بوتاکس و یا سمپاتکنومی اعصاب زیر بغل بسیار کم میباشد.
این روش دایمی بوده دوران نقاهت ندارد وبندرت عوارض بعدی به همراه دارد.میزان موفقیت ۸۵ درصد در جلسه اول می باشد

مراقبتها و عوارض جانبی درمان تعریق زیر بغل:

معمولا این عمل نیاز به مراقبت خاصی ندارد .تا یک هفته پانسمان کشی و یا فشاری سبک.محدودیت فعالیتهای سنگین ورزشی و استفاده از آنتی بیوتیک ومسکن در صورت لزوم می باشد.شستشوی روزانه یک یا دو بار در روز با سرم نمکی هم مفید فایده است..بعد از انجام عمل تا یک هفته باید از انجام ورزش و فعالیتهای دستی شدیدو تا سه هفته از انجام ورزشهای سنگین پرهیز کرد.
از عوارض این عمل میتوان به درد و مرده درد ،عفونت و قرمزی و ورم موضعی،سوختگی مختصر لیزری و کبودی و بی حسی و نکروز پوست در محل را نام برد که در صورت شدت و یا غیر طبیعی بودن و یا نیاز به توجهات پزشکی تماس باپزشک مربوطه را ایجاب می نماید.


آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین بیستون و چهلستون ، مجتمع پزشکی شقایق
تلفن : 88724048 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیسایتهای دیگرپیامهای کاربرانبیوگرافی