دکتر حمید وحیدی

متخصص پوست و مو


مطالب و مقالات

تماس با ما

درمان و علایم زگیل

درمان زگیل :
بسیاری از زگیل های دست وپاوبدن بویژه دربچه ها و جوانان پس از چند ماه یا سال حتی بدون هیچ درمانی بهبودمی یابند.گاهی نیزبا استفاده از داروهای چون اسید سالیسیلیک و یا با روش کورتاژ و سوزاندن زگیل با کوتر و یا جراحی می توان به درمان آنها کمک کرد.

زگیل ( وروکاولگاریس)
علائم شایع

یک برآمدگی کوچک روی پوست بامشخصات زیر:

زگیل ها با اندازه کوچک ( 3-1میلی متر ) شروع و بزرگترمی شوند. زگیل ها سطحی خشن و حدودی کاملاً واضح دارند. معمولاًرنگی مشابه پوست دارند ولی گاهی تیره ترهستند. زگیل هاغالباً به صورت خوشه هایی اطراف یک"زگیل مادر"ظاهر می شوند. با برش سطح زگیل می بینید که نقطه های سیاه کوچک یا نقطه های خونریزی دهنده است. زگیل ها درد و خارش ندارند. بعضی زگیل ها در کف پا ظاهر می شوند.

علل
تهاجم ویروس پاپیلوها به لایه خارجی پوست ( اپیدرم ) . ویروس برخی سلول ها را تحریک می کند تا سریع تر از حد طبیعی رشد کنند. زگیل ها بسیار شایع هستند.تا بزرگسالی 90 درصد افراد دارای آنتی بادی بر ضد ویروس خواهند شد که نشانگر سابقه یک بارعفونت زگیلی است.

عوامل افزایش دهنده خطر

استفاده ازحمام های عمومی ترومای پوست سرکوب ایمنی ناشی از داروها یا بیماری

پیشگیری
برای جلوگیری از گسترش زگیل ها ، آنها را نخراشید . زگیل ها با برش ها و خراش های کوچک به راحتی گسترش می یابند.کفش هایی بپوشید که مناسب اندازه پا باشند.
عواقب مورد انتظار
بسیاری از زگیل ها در عرض یک ماه خود به خود از بین می روند . بدون درمان زگیل های باقی مانده3-2سال محو می شوند.

درمان
سرما درمانی ( یخ زدن سلول ها برای تخریب آنها ).این اقدام درمطب انجام می گیرد و به بیهوشی نیاز ندارد و باعث خونریزی نمی گردد.ممکن است در حین عمل یخ زدن اندکی درد و آزار ایجاد گردد و درد ممکن است پس از گرم شدن مجدد ، اندکی زیاد شود . گاهی برای تخریب زگیل ها5-2بار درمان در هفته لازم است.

جراحی الکتریکی ( استفاده از گرما برای تخریب سلول ها ) . این درمان می تواند در یک بار ویزیت در مطب انجام پذیرد ولی بهبودی مدت بیشتری طول می کشد و عفونت های باکتریای ثانویه و ایجاد جوشگاه شایع تر است . در صورتی که تحت جراحی الکتریکی قرار بگیرد ، در محل درمان تاولی ( گاه همراه با خون ) ایجاد خواهد شد . سقف تاول بدون درمان اضافی ظرف 10-14روز باز می شود.یا جوشگاه کمی باقی خواهد ماند یا اصلاً دچار جوشگاه نمی شوید.

شست و شو و استفاده از مواد آرایشی یا زیبایی را مطابق معمول انجام دهید.اگر لباس تاول را تحریک می کند ، آن را با یک بانداژ چسبان کوچک بپوشانید . اگر تاول باز شود ، مایع ممکن است دارای ویروس فعال باشد و به سایرنواحی گسترش یابد.ناحیه را با آب داغ و صابون بشویید ، خشک کنید و بپوشانید . در مورد زگیل های کف پا ، پوشش یا بالشتکی در کفش قرار دهید تا راه رفتن راحت شود.

داروها
داروهای موضعی مثل اسید سالیسیلیک خفیف ممکن است برای تخریب زگیل ها تجویز شوند . در این صورت از دستورالعملهای روی بسته بندی آنها پیروی کنید.ممکن است برای کمک به درمان زگیل ها ، ترتینوئین ( اسیدرتینوئیک ) یا بنزوئیل پراکساید تجویز گردند.

فعالیت
محدودیتی وجود ندارد.
رژیم غذایی
رژیم غذایی خاصی ندارد.
دراین شرایط به پزشک خود مراجعه نمایید :

اگرخود یا کودک شما زگیل داشته باشید و بخواهید آن را بردارید. اگربعد از برداشتن با جراحی سرپایی یا سوزاندن الکتریکی ، علایم عفونت در محل درمان ظاهرشوند. اگر پس از درمان تب ایجاد گردد. اگر زگیل ها پس از درمان کاملاً از بین نروند. اگر پس از درمان زگیل های دیگری ظاهر شوند.

زگیل دستگاه تناسلی چیست ؟
زگیل دستگاه تناسلی ، یک بیماری ویروسی منتقله از طریق جنسی است که هر دو جنس را مبتلا می کند . این بیماری ضایعات پوستی به شکل برآمدگیهای توپر و کوچک در پوست یا مخاط ناحیه تناسلی ایجاد می کند که فاقد درد یا خارش می باشند .

زگیلها می توانند از چند هفته تا چند ماه بعد از تماس با فرد آلوده ایجاد شوند . عامل ایجاد کننده ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی است که به نظرمی رسد در ایجاد برخی بدخیمی ها نیز نقش دارد . این ویروس مشابه با ویروس ایجاد کننده ی زگیل معمولی است ولی درمقایسه با آن از قدرت انتقال بیشتری برخوردار است . ضایعات بیشتر در نواحی مرطوب ایجاد می شوند.

انتقال :
از طریق تماس مستقیم با زگیل تناسلی صورت می گیرد که حاوی ویروس است و می تواند از طریق ارتباط جنسی ، تماس با ترشحات تناسلی و لباس آلوده و همچنین از طریق مادر به نوزاد در هنگام تولد منتقل شود.
علایم زگیل تناسلی :
1- برآمدگی های پوستی توپری به ابعاد حدود2 تا چند میلیمترهستند که ممکن است به صورت متعدد و حتی خوشه ای باشند.
2- فاقد درد ، سوزش و خارش بوده و مسری تر از زگیل معمولی سایر نواحی بدن هستند.
اگر چه زگیلهای کوچک بدون درمان نیز پس از مدتی خود به خود از بین خواهند رفت اما از آنجا که این بیماری می تواند زمینه ساز بدخیمی باشد باید در پی درمان و پیگیری بود . احتمال عود بیماری نیز زیاد است . زگیل تناسلی ممکن است در مردان منجر به انسداد ادراری و یا در زنان موجب ایجاد سرطان گردن رحم گردد.

پیشگیری :
1- تا زمان بهبودی کامل ضایعات باید از ارتباط جنسی خودداری شود زیرا احتمال انتقال زیاد است.
2- استفاده از کاندوم در سایرمواقع احتمال ابتلا را کاهش می دهد.
3-همچنین از خراشیدن و دستکاری ضایعات باید پرهیز نمود چرا که موجب انتقال آلودگی شده و یا ممکن است عفونت ثانویه باکتریایی روی دهد.
4- رعایت بهداشت و تمیز و خشک نگه داشتن محل ضایعات به بهبودی کمک می کند.


5- همچون سایر بیماریهای جنسی بهترین راه پیشگیری ، ارتباط جنسی معقول و مطمئن است.
6- واکسن جدیدی را که ( FDA ) سازمان تائید غذا و داروی آمریکا در سال 2006 برای پیشگیری از چهارگونه از ویروسهای زگیل به نام گارداسیل Gardasilساخته شد ، مورد تائید قرار دارد که می توان آن را در سه نوبت به فاصله 6 ماه جهت پیشگیری تزریق نمود.
7- دیده شدن بیماری در کودکان می تواند مطرح کننده ی احتمال سوء استفاده جنسی از کودکان باشد ، اگر چه احتمال انتقال از مادردر هنگام تولد نیز وجود دارد.

درمان :
روش درمان توسط پزشک و با توجه به محل درگیری و اندازه ضایعات تعیین می شود.بسته به نظرپزشک درمان استفاده از داروهای موضعی مثل پودوفیلین ، استفاده از کرایوتراپی و نیتروژن مایع ، تا استفاده از لیزر یا جراحی متفاوت است . پیگیری توسط آزمون پاپ اسمیرخانمها باید به صورت جدی مد نظر قرار گیرد . ممکن است در این زمینه حتی به بررسیهای بیشتر مانند نمونه گیری از بافت نیز نیاز باشد.درمان کامل ضایعات توصیه می شود.


آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین بیستون و چهلستون ، مجتمع پزشکی شقایق
تلفن : 88724048 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

majid [ 1394-02-22 ]
سلام من موقعی که رفتم سربازی نوک انگشت شصت پام حدود 18تا زگیل ریز و درشت ظاهر شد اما با سیر درمانش کردم واقعا سیر عالیه بدون هیچ جراحی و دارویی

محمود گودرزی [ 1394-02-10 ]
واقعا عالی بود دکتر من تازه فهمیدم زگیل تناسلی دارم تشکر

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیسایتهای دیگرپیامهای کاربرانبیوگرافی