دکتر حمید وحیدی

متخصص پوست و مو


مطالب و مقالات

تماس با ما

زگیل ها

زگیل ، رشد غیر سرطانی پوست بعلت عفونت ویروسی در لایه فوقانی پوست یا غشاهای مخاطی است . ویروس هایی که باعث بوجود آمدت زگیل می شوند مربوط به خانواده ای از ویروس ها بنام پاپیلوما هستند . ظاهر یک زگیل بستگی به محل پیدایش آن دارد . زگیل ها معمولا به رنگ پوست بوده و در لمس زبر و ناصاف هستند ، اما گاهی هم می توانند تیره یا صاف و هموار باشند.

انواع زگیل کدام است ؟
زگیل ها انواع مختلفی دارندکه عبارتنداز:
- زگیل های معمولی
- زگیل های کف پا
- زگیل های صاف
- زگیل های تناسلی
زگیل های معمولی :
این نوع زگیل معمولا اطراف ناخن ، روی انگشتان و پشت دست بوجود می آید . این نوع زگیل ها بیشتر در قسمت هایی که در پوست خراشیدگی ایجاد شده است ( مثلا به دنبال جویدن ناخن ها یا کندن گوشه های ناخن ) بوجودمی آیند.

زگیل های کف پا :
نوعی زگیل که معمولا در کف پا ایجادمی شود و به تعداد زیاد و دسته دسته بوجود می آیند " زگیل های موزاییکی " خوانده می شوند . بیشتر زگیل های کف پا برخلاف زگیل های معمولی به سمت خارج پوست برجسته نمی شوند زیرا فشار حاصل از راه رفتن روی کف پا باعث صاف و پهن شدن آنها شده و آنها را به داخل پوست فشارمی دهد.در سطح این نوع زگیل ها اکثرا نقاط سیاهی دیده می شود که همان عروق خونی هستند که تغذیه زگیل را به عهده دارند. زگیل های کف پا ممکن است دردناک باشند ، مثل اینکه سنگی درکفش باشد.

زگیل های مسطحی :
این زگیل ها از زگیل های دیگر کوچک تر بوده ، سطحی هموارتر و اکثرا به تعداد زیاد ایجاد می شوند ( 20تا100عدد ) . ممکن است هر جایی از بدن را درگیر کنند ولی در کودکان بیشتر روی صورت بوجود می آیند . این زگیل ها بیشتر در آقایان در نواحی رویش ریش و درخان ها روی ساق پا پیدا می شوند.که احتمال صدمه دیدن آن هنگام تراشیدن موهای این قسمت ها وجود دارد.
زگیل های تناسلی :
این زگیل ها مشکل شایع و نگران کننده ای دربالغین به شمار می روند و اکثرا کوچک و صاف هستند ولی می توانند باریک و بلند هم باشند. سطح آنها نرم بوده و برخلاف بقیه زگیل ها زبر و پوسته پوسته نیستند. زگیل های تناسلی درخانم ها ممکن است ، داخل مهبل یا گردن رحم ، اطراف مقعد و یا داخل راست روده را گرفتار کنند.ویروس هایی که عامل زگیل های تناسلی هستند به ندرت باعث زگیل های دست یا پا می شوند ولی می توانند باعث پدید آمدن زگیل هایی در دهان گردند.بنظرمی رسد زگیل های تناسلی یا سرطان های ناحیه تناسلی مرتبط باشند.

علت ابتلا به زگیل چیست ؟
زگیل ها می توانند از شخصی به شخص دیگر و گاهی بطورغیرمستقیم ازطریق وسایل آلوده منتقل شوند.از زمان اولین تماس با ویروس تا زمانی که زگیل آنقدر بزرگ شود که با چشم قابل دیدن باشد معمولا چندین ماه طول می کشد.خطر ابتلاء به زگیل های دست ، پا و زگیل های صاف کم است در صورتی که زگیل های تناسلی بیشتر واگیردارهستند.بنابراین لازم است تدابیری بکاربرده شوند که از انتقال زگیل های تناسلی از بیمار به همسر او جلوگیری شود.

برخی ، به علت ضعف ایمنی نسبت به ویروس زگیل هربارکه با این ویروس تماس پوستی پیدامی کنند ، به ضایعات جدیدی مبتلا می شوند . اگر پوست به هرشکل آسیب ببیند ، ویروس راحت تر زگیل ایجاد می کنند ، به همین دلیل کودکانی که ناخن خود را می جوند یا گوشه های ناخن خود را می کنند ، بیشتر مبتلابه زگیل می شوند.همانطوری که برخی از افراد خیلی زود مبتلا به سرماخوردگی می شوند ، برخی نیز بیشتر از بقیه مبتلا به زگیل می شوند.همچنین بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر مستعد عفونت با ویروس های زگیل هستند.

انواع زگیل
آیا زگیل باید درمان شود ؟
در کودکان ، معمولا زگیل ، بدون درمان و پس از طی دوره ای چند ماه تا چند ساله ناپدید می شود . با اینحال ، از آنجا که احتمال گسترش زگیل به سایر نواحی بدن فرد مبتلا و یا انتقال آن به افراد دیگروجود دارد ، درمان زگیل منطقی به نظرمی رسد . بویژه هنگامی که زگیل ها باعث ناراحتی یا درد شوند ، درمان ضرورت می یابد . در زگیل های تناسلی مزمن ، احتمال ابتلا به سرطان پوستی تا حدودی افزایش می یابد . همچنین درخانم های مبتلا به زگیل تناسلی احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم بیشتر است . به همین دلایل ، همه بالغین مبتلا به زگیل تناسلی باید تحت درمان قرار گیرند . تمامی خانم های مبتلا به زگیل تناسلی حتی پس از درمان باید بطور منظم آزمون پاپ اسمیر انجام دهند.

چگونه می توان زگیل را درمان کرد ؟
متخصصین پوست بسته به سن بیمار و نوع زگیل ، درمان های متفاوتی را به کار می برند . در کودکان ، زگیل های معمولی را می توان با استعمال روزانه ترکیبات حاوی اسید سالیسیلیک ضعیف درمان نمود . معمولا این روش ناراحتی زیادی ایجاد نمی کند ولی ممکن است هفته ها طول بکشد تا نتایج قابل قبول بدست آید . اگر زگیل دردناک و زخمی شود ، درمان بطورموقت باید متوقف گردد. روش دیگر درمان ، استعمال موضعی کانتار یدین توسط پزشک متخصص پوست است که بعد از گذشت چند روز باعث بوجود آمدن تاولی زیر زگیل می شود و پزشک می تواند سقف این تاول را که حاوی ویروس های کشته شده زگیل است ، بچیند.

در بزرگسالان و نوجوانان ، منجمد کردن با ازت مایع ، درمان انتخابی می باشد . این روش درمانی خیلی دردناک نیست و پیدایش جوشگاه ناشی از آن نادر است.با این حال تکرار این درمان پس از یک تا سه هفته برای بهبودی کامل کلیه زگیل ها معمولا ضروری است . سوزاندن با برق ( کوترکردن ) روش دیگری است که زگیل طی یک مرحله درمطب برداشته می شود . احتمال ایجاد جوشگاه و درد ، طی این روش بیشتر از منجمد کردن است. درمان زگیل های کف مشکل است زیرا قسمت اعظم زگیل زیرسطح پوست قراردارد.

روش های مختلف درمان آن عبارتنداز :
استفاده از چسب های اسید سالیسیلیک ، استعمال موادشیمیایی دیگر، استفاده از روش های جراحی مثل لیزر یا انجماد یا کوتر ( سوزاندن ) . ممکن است لازم شود که بیمار برای کاهش فشار روی زگیل ها کفش طبی بپوشد یا برای کاهش تعریق پا ، دارو مصرف نماید . تعداد زگیل های صاف معمولا بیشتر از آن است که با روش های فوق الذکر درمان شوند . لذا بکاربردن روشهای لایه برداری پوست با استفاده از استعمال روزانه اسید سالیسیلیک یا ترتینوئین توصیه می شود . در برخی از بالغین ، درمان های دوره ای و مکرر درمطب لازم و ضروری است.

معمولا درمان زگیل های تناسلی از همه موارد مشکل تر است . ابتدا باید جای تمامی زگیل ها مشخص شود . این امرمستلزم معاینه مهبل و گردن رحم در خانم ها و راست روده درهر دو جنس است . ممکن است درمان مرتب و مکرر در مطب و با استفاده از برخی اسدها یا منجمد کردن لازم باشد . گاهی داروی " پودوفیلین " جهت استعمال هفتگی در منزل تجویزمی گردد. زگیل های تناسلی خیلی مقاوم یا خیلی بزرگ را باید با یکی ازروش های جراحی درمان کرد.

همسربیمارنیز باید از نظر وجود زگیل های تناسلی معاینه شود.درمان زگیل های تناسلی گاهی بسیار مشکل است و حتی درمان های متعدد و مکرر هم موفقیت آن را تضمین نمی کند. لیزر برای تخریب برخی از انواع زگیل ها بکارمی رود ، ولی درمان با لیزر گران است . روش دیگر درمان زگیل ، تزریق یک داروی ضد سرطانی به نام بلئومایسین به داخل هر زگیل است .البته تزریق آن دردناک است و گاهی عوارض جانبی دیگری نیز دارد. روش درمانی دیگر ایمونوتراپی است که بوسیله آن سیستم دفاعی بدن جهت نابودی ویروس زگیل تقویت می شود . برای درمان زگیل از روش های مختلف ایمونوتراپی استفاده شده است.

در یکی از این روشها ابتدا سیستم ایمنی بدن بیمار را به یک ماده شیمیایی خاص ، حساس می کنند . سپس این ماده را با غلظت مناسب بر روی زگیل ها می مالند بنحوی که واکنش حساسیتی خفیف در اطراف زگیل تحت درمان رخ دهد . این واکنش آلرژیک می تواند باعث ناپدید شدن زگیل ها شود. همچنین می توان داروی " اینترفرون " را به داخل زگیل تزریق کرد که باعث تحریک و افزایش واکنش سیستم ایمنی فرد و به دنبال آن ، ازبین رفتن زگیل می شود . داروی دیگری که اخیرا در درمان زگیل بخصوص زگیل های تناسلی با موفقیت به کار رفته است " Imiquimod" می باشد.

این دارو به صورت کرم است که بر روی زگیل مالیده می شود و با تحریک سیستم ایمنی ، زگیل ها را از بین می برد. هیچگاه خود سرانه اقدام به درمان زگیل های خود نکنید . ممکن است شما نوع دیگری از ضایعات پوستی را با زگیل اشتباه بگیرید و برای بیماری وخیم تری به اشتباه درمان زگیل را به کار ببرید . در مورد تشخیص و تعیین راه صحیح درمان زگیل باید به توصیه های متخصص پوست توجه کنید. بسیاری ازمردم اعتقاد دارند درمان های عامیانه یا هیپنوتیزم در درمان زگیل موثرمی باشد . از آنجائیکه زگیل ها بالاخص در کودکان ممکن است خود بخود ناپدید شوند ، تشخیص این که آیا درمان موثربوده یا اینکه گذشت زمان باعث بهبودی خود بخود زگیل شده مشکل است.

علت عود زگیل ها چیست ؟
گاهی اوقات بنظرمی رسد به همان سرعتی که زگیل های قدیمی از بین می روند ، زگیل های جدیدی پدیدارمی شوند . دلیل امر این است که زگیل های قدیمی قبل از اینکه درمان شوند ویروس را به پوست نواحی اطراف گسترش داده اند.در واقع زگیل های " جدید " اطراف زگیل های اصلی رشد می کنند . بهترین راه محدود کردن زگیل این است که زگیل های جدید را به همان سرعتی که رشد می کنند درمان کنیم تا آنها فرصت کمتری برای پخش کردن ویروس به پوست اطراف داشته باشند.

از سوی دیگر ، هیچ روش درمانی قطعی برای زگیل وجود ندارد و احتمال عود زگیل پس از هر نوع درمان وجود دارد . معاینه بوسیله پزشک متخصص می تواند شما را ازا ینکه زگیل ها کاملا درمان شده اند مطمئن کند.

:
زگیلها در واقع تومورهای خوش خیم پوست و مخاطات هستند . دانه HPV اثر ویروسهای پاپیلومای انسانی های کوچک سفت و سخت که روی پوست بدن پیدامی شود ، اما درد ندارد . شیوع زگیل در حدود 7 تا 20 درصد افراد جامعه و در اوایل نوجوانی شایعتر است.

انتقال ویروس از راه تماس مستقیم با نسج زگیل و یا ترشحات و ابزار آلوده رخ می دهد . بروز زگیل در برخی افراد که سابقه آلرژی دارند بیشتر است . زگیل درقصابها و افرادی که با صنایع و فرآورده های گوشتی سر و کار دارند نیز شایع است.
تفاوت زگیل با میخچه :
خطوط و شیارهای پوستی تا روی ضایعه امتداد دارند اما در زگیل به روی ضایعه نمی رسند


آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین بیستون و چهلستون ، مجتمع پزشکی شقایق
تلفن : 88724048 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیسایتهای دیگرپیامهای کاربرانبیوگرافی