دکتر حمید وحیدی

متخصص پوست و مو


مطالب و مقالات

تماس با ما

ساب سیژن یا زیر تراشی بخش دوم

ساب سیژن ساب سیژن چیست و چگونه کار می کند ؟
ساب سیژن یک روش جراحی کوچک برای درمان اسکار و چین و چروک است.و جراحی در سطح زیر جلدی اعمال میشود. ساب سیژن با استفاده از کانولها و یا سوزنهای مخصوص و ظریف صورت میگیرد قسمت تیز سوزن و یا کانول برای از بین بردن باندهای فیبروتیک که اسکار را به سمت پایین میکشد استفاده میشود. بعد از آزاد سازی باندهای فیبروتیک و جانشین شدن رشته های کلاژن که بعد از ترمیم زخمهای زیر جلدی صورت میگیرد بهبود اسکار صورت میگیرد.ساب سیژن براحتی تحمل شده و بصورت سرپایی انجام میشود.

مصداق های انجام ساب سیژن چیست ؟
تصمیم برای انجام ساب سیژن بستگی به نوع و تایپ پوستی و توقعات بیمار و تجربه و تخصص پزشک دارد. ساب سیژن برای درمان مشکلات زیر انجام میشود اسکارهایی که فرو رفته هستند.مثل اسکار آکنه و آبله مرغان و حادثه. اسکارهای ناشی از گرافت های جراحی. سلولیتهای ناحیه ران. انواع مختلف اسکار آکنه غیر از اسکارهای مثلثی شبیه یخ شکن. چه کسانی کاندیدای خوبی برای انجام ساب سیژن نیستند. بیماران با سابقه تشکیل کلویید که اصطلاحا گوشت اضافه خوانده میشوند. درمان با داروی خوراکی ایزو ترتینویین در 12 ماه گذشته. مشکلات انعقادی خون. بیماری عفونی میکروبی و ویروسی ناحیه عمل.

ارزیابی و طبقه بندی اسکارهای آکنه :
1- اسکارهای ماکولاریا لک جوش. این اسکارها قرمز یا قهوه ای تیره یا کم رنگ هستند.مشکل این اسکارها فقط رنگ است و فرو رفتگی و یا برجستگی ندارند. 2- اسکارهای آتروفیک و یا هیپرتروفیک ملایم. این اسکارها یا فرو رفته اند و یا برجسته .و ممکن است در صورتیکه از فاصله 50 سانتیمتری براحتی قابل تشخیص نیستند و با آرایش و یا ریش و مو قابل پنهان شدن هستند.
3- اسکارهای هیپر تروفیک و یا آتروفیک متوسط از فاصله 50 سانتیمتری یا بیشتر قابل تشخیص است و قابل پوشش نیست.ولی با کشیدن پوست اسکارهای فرو رفته و آتروفیک کمتر میشوند
4- اسکارهای آتروفیک و یا هیپر تروفیک شدید. از فاصله بیش از50 سانتیمتری براحتی قابل تشخیص است و براحتی با آرایش و پوشش مویی پنهان نمیشود و کشیدن دستی پوست آنها را کم نمیکند.

ساب سیژن چگونه انجام می شود ؟
موضع مورد نظر از جرم و مواد آرایشی تمیز میشود. حدود اسکار با قلم جراحی مشخص میشود.نور محیط برای انجام عمل تقویت میشود. از یک سوزن نوکورمخصوص و یا سوزن شماره 18 تا 30ویا کانولهای مخصوص برای این کار استفاده میشود و قبل از انجام موضع با لیدوکایین و یا محلول تومسنس بیحس میشود.سوزن در موازات پوست حرکت میکند به شکلی که نوک تیز آن به سمت بالا باشد. در حین جدا کردن باندهای فیبرو زیر پوستی صداهایی شبیه به تق و تق از لایه عمقی شنیده میشود.کانول یا سوزن به شکل پروانه پنکه ای در زیر پوست جلو وعقب میرود.و بافت اطراف برای جلوگیری از ایجاد هماتوم فشرده میشوند. بعد از انجام کار بمدت چند دقیقه بافت بصورت دستی تحت فشار قدار میگیرد.اشتباه شایع این است که عمل ساب سیژن در عمق پوست انجام گیرد که از انجام این کار باید خودداری کرد. بعد از انجام ساب سیژن از کیسه یخ روی موضع استفاده میشود.آرایش مشکلی ندارد.برخی از پزشکان از آنتی بیوتیک و ضد التهاب ها برای بیمار استفاده میکنند. تعداد و شدت ساب سیژن در جلسه اول باید به نواحی محدود شودکه پاسخ پوستی بیمار قابل تست شود مخصوصا زمانیکه بیمار استعداد پید ایش کلویید یا گوشت اضافه داشته باشد. .

چند نوبت درمان مورد نیاز است ؟
جواب این سوال در هر بیماری فرق میکند و بسته به نوع ضایعه و جنس پوست و شدت و جایگاه ضایعه و شدت درمان فرق میکند. سه تا شش جلسه درمان بفواصل حداقل یکماه نیاز است.

عوارض ساب سیژن چیست ؟
هماتوم بخاطر نوع عمل و خونریزی مختصر طبیعی است .درد و حساسیت مختصر. در نو احی مثل دور چشم و ناحیه اخم و گوشه های دهان و بالای لب احتمال کلویید بین پنج تا ده درصد وجود دارد و به شکل پاپولهای جوشی یا دانه های چرکی خود را نشان میدهند. ایجاد لک بصورت موقت که لزوم استفاده از ضد آفتاب را ایجاب میکند. بهبود ناچیز در ظاهر اسکار که تکرار درمان را ایجاب میکند. صدمه به اعصاب و عروق خونی مخصوصا در ناحیه تحت فکی و نواحی اطاف گوش.

درمانهای ترکیبی با ساب سیژن :
درمان ساب سیژن برای اسکارهای آکنه میتواند با درمانهای زیر ترکیب شود. 1- میکرونیدلینگ با درماپن و درمارولر که میتواند یک روز بعد از با خیال راحت انجام بگیرد. پیلینگ با tca15درصدکه چهار هفته بعد قابل انجام است. پیلینگ نقطه ای باtca. لیزر فراکشنال.

نتایج مفید بعد از ساب سیژن :
نتایج درمانی بسیار عالی و خوب بوده و تکرار درمان نتیجه را به مراتب بهتر میکند.


آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین بیستون و چهلستون ، مجتمع پزشکی شقایق
تلفن : 88724048 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیسایتهای دیگرپیامهای کاربرانبیوگرافی