دکتر حمید وحیدی

متخصص پوست و مو


مطالب و مقالات

تماس با ما

برجسته سازی و پروتز گونه

برجسته سازی گونه ها استفاده از مواد طبیعی یا مصنوعی برای افزایش برجستگی در ناحیه گونه ها می باشد . این عمل در افرادی به کارمی رود که یا نقص مادر زادی استخوان ، گونه ها را داشته یا بخواهند گونه هایشان برجستگی بیشتری پیدا کند . همچنین به مرور زمان و افزایش سن ، تغییراتی دراین قسمت پدید می آید که عبارتند از کم شدن چربی های زیر پوست ، تحلیل و کاهش حجم استخوان گونه و شل شدن و افتادگی پوست.

در نتیجه ناحیه میانی صورت حالت گودرفتگی پیدا کرده و شخص مسن تر و خسته تر به نظر می آید . یکی از خصوصیات مهم صورت جوان و متوازن ، استحکام و برجستگی گونه است . در افرادی که ناحیه میانی صورتشان صاف است ، علاوه بر این که مسن تر به نظرمی رسند ، هماهنگی بین بینی ، چشم و صورت نیز به هم می خورد ، بدین شکل که بینی بزرگتربه نظرمی آید و چشم فرو رفته می شود . با افزایش برجستگی گونه ها صورت انسان هارمونیک تر ، جوانتر و زیباترشده و فرد احساس اعتماد به نفس بیشتری می کند.

از چه مواردی برای برجسته ساختن گونه استفاده می شود ؟
این مواد یا از خود فرد گرفته می شوند یا ساختگی هستند ، یا به شکل تزریق بوده و یا قابل کاشت هستند . بیشترین ماده ای که از خود شخص گرفته و در اینجا به کار می رود چربی می باشد . چربی را از قسمت هایی مثل شکم یا پهلو گرفته و به صورت مایع تزریق و یا به شکل حجمی می کارند . از مواد دیگری که ندرتاً استفاده می شود استخوان یا غضروف است.

مزیت این گونه مواد این است که چون متعلق به خود فرد است ، احتمال عفونت و پس زدن آنها کم است .
ایراد مهم آنها دو چیز است :
اول آنکه لازم است قسمت دیگری از بدن باز شود که ممکن است عوارضی در آن ناحیه به وجود آید.
دوم اینکه احتمال جذبشان بیشتر است . مواد ساختنی انواع گوناگونی دارند.برخی از آنها براساس بافته ای انسانی یا حیوانیست که به آنها بیولوژیک گفته می شود و گروه دیگر کاملاً مصنوعیست.

مواد بیولوژیک طی مراحل پیجیده ای ساخته می شوند تا احتمال بروز واکنش وعفونت به حداقل برسد . اینها به خوبی تحمل می شوند و به کاربرد نشان آسان است و عمدتاً بصورت تزریقی به کار می روند . مزیت آنها سهولت درکاربردشان است ولی غالباً پس از 8 تا 12ماه جذب می شوند.

چه کسانی برای این جراحی مناسبند ؟
در درجه اول متقاضی باید از نظر روانی فردی سالم باشد . باید توجه داشت که برجسته سازی گونه تنها می تواند تغییراتی محدود درشکل صورت ایجاد نماید . انتظارات بیش از حدود تصورات ایده آلیستی از آن که قطعاً قابل دسترسی نیست ممکن است باعث بروز مشکلاتی از قبیل افسردگی شود . لازم است در جلسات مشاوره تمامی ابهامات برطرف شده و شرایط و محدودیت جراحی بطور مبسوط با بیماردر میان گذاشته شود.

همچنین با وجود بیماری های حاد مثل سینوزیت و عفونت های دندانی و بیماری های مهمی همچون دیابت کنترل نشده ، فشارخون بالا و اختلالات انعقادی این جراحی ممنوع است . مناسب ترین افراد کسانی هستند که بطور مادرزادی گونه کوچک دارند که در نژاد ما این افراد کم نیستند . به علاوه کسانی که با افزایش سن افتادگی پوست ، تحلیل استخوان و چربی دارند نیز کاندیداهای مناسبی هستند . در این افراد قسمت میانی صورت حالت گودرفتگی پیدا می کند و به آنها صورتی مسن تر و خسته ترمی دهد.برجسته سازی گونه تاثیر بسیار مفیدی در این گونه اشخاص دارد.

برای شروع این پروسه چه باید کرد ؟
انتخاب جراح مجرب و مورد اعتماد مهم ترین قدم برای شروع است . در مشاوره با پزشک مشخص می شود که تا چه حد جراحی برایتان مفید است . در پایان مشاوره ممکن است به این نتیجه برسید که بهتر است این جراحی را انجام ندهید . و یا انتظارات و ایده هایتان را تغییردهید . تمام عوارض احتمالی و نتیجه عمل نیز مورد بحث و بررسی باید قرار گیرد.

سپس شرح حال کاملی از بیماری ها وعادت ها مثل سیگار کشیدن و داروهایی که مصرف می کنید گرفته می شود . آنگاه معاینه دقیقی از صورت به عمل می آید . در پایان باید آزمایش های لازم و فوتوگرافی صورت به عمل آید .
نحوه عمل به چه صورت است ؟
در روش تزریق ، مواد پرکننده همچون چربی و یا مواد مصنوعی توسط سوزن های ظریفی از طریق پوست در محل مورد نظر تزریق می شود.

به دنبال آن ممکن است کمی تورم یا کبودی همراه دارد مختصر احساس کنید که به صورت برطرف می شود . در روش کاشت برشی را یا از داخل دهان ( زیر لب بالا ) و یا زیر پلک پایین داده و پس از بلند کردن پوست پروتز کار گذاشته می شود.

آیا امکان دارد که جراحی های دیگر زیبایی صورت به طور همزمان انجام پذیرد ؟
بلی ، در بسیاری از مورد برجسته سازی گونه ها همراه با لیفتینگ صورت و ابرو ، بلفاروپلاستی ، رینوپلاستی و یا پروتز چانه همراه می باشد . پیامدها و عوارض این جراحی چیست ؟
مقداری تورم ، کبودی و درد از پیامدهای طبیعی این جراحیست که معمولاً گذرا بوده و با رعایت نکاتی کوتاهترمی شود . همچنین اشکال در حرکت لب بالا باعث محدودیت در لبخند زدن و صحبت کردن تا حدود یک هفته می شود . خوشبختانه عوارض در این عمل نادر است ولی گاهی ممکن است خونریزی ، عفونت و یا پس زدن پروتز پیش آید .

گاهی ممکن است پروتز جابجا شده و یا عدم تقارن بوجود آید مدت جراحی چقدر است و چه نوع بیهوشی به کار می رود ؟
جراحی حدوداً بین یک تا یک و نیم ساعت به طول می انجامد و می توان آن را با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام داد.
به چه نکاتی باید بعد از عمل توجه کرد و چه مسائلی لازم است رعایت شوند ؟
مقداری درد ، تورم و کبودی بعد از عمل طبیعی است ولی در صورت درد یا تورم شدید و یا خونریزی باید جراح را در جریان گذاشت . معمولاً پس از عمل داروهای مسکن ، آنتی بیوتیک و دهان شویه تجویز می شود که باید طبق نظر پزشک مصرف شود . استفاده از کیسه یخ روی گونه برای 24 ساعت اول توصیه می شود . فعالیت های سبک پس از 3 روز امکان پذیراست ولی از کارهای سنگین همچون ورزش تا 8 هفته باید خودداری شود . بیمار باید از وارد شدن هر گونه ضربه به ناحیه گونه برای چند هفته اجتناب نماید.


آدرس مطب : تهران ، یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، بین بیستون و چهلستون ، مجتمع پزشکی شقایق
تلفن : 88724048 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیسایتهای دیگرپیامهای کاربرانبیوگرافی